"ISOfocus" jaunākā numura tēma – energoefektivitāte

09.11.16

Energoefektivitāte ir mūsdienu globālo enerģijas sistēmu virzītājspēks. Tā atzīst eksperti un piebilst, ka skaitļi ir iespaidīgi. Saskaņā ar Starptautiskās Enerģētikas aģentūras (IEA) aprēķiniem, ekonomiski dzīvotspējīgas investīcijas energoefektivitātes jomā varētu veicināt ekonomikas pieaugumu līdz 2035.gadam līdz pat 18 miljardiem USD. Paralēli ekonomikas izaugsmei, energoefektivitātes pasākumi var palīdzēt samazināt izdevumus.

Žurnāla “ISOfocus” novembra/decembra numurā ir apkopoti dažādu ekspertu viedokļi par energoefektivitātes aktivitāšu ietekmi uz klimata pārmaiņām un standartiem šajā jomā. Kā apgalvo IEA energoefektivitātes vadītājs Braiens Matervejs (Brian Motherway), standarti sniedz atbalstu pareizu lēmumu pieņemšanā, kā rezultātā ieguvēji ir valstis, bizness un patērētāji.

Vēl šajā numurā lasiet par Urugvaju, kas, pateicoties standartiem, kļuvusi par vēja enerģijas lielvalsti, par kompāniju Hitachi, kuras datu centri patērē mazāk enerģijas, par Google centieniem globālo tīmekli padarīt energoefektīvāku u.c. interesantiem piemēriem.

Lejupielādējiet "ISOfocus" elektronisko versiju (angļu valodā) ​šeit.

Vienojas par Latvijas nacionālās standartizācijas sistēmas attīstību

14.10.16

Pasaules standartu dienā, šā gada 14.oktobrī Ekonomikas ministrijas un Standartizācijas biroja rīkotās konferences “Standartizācijas attīstība Latvijā: izaicinājumi un iespējas” laikā parakstīts Saprašanās memorands „Par Latvijas nacionālās standartizācijas sistēmas attīstību tautsaimniecības konkurētspējas un inovāciju veicināšanai”.

Memoranda mērķis ir dot lielāku ietekmi Latvijas nevalstiskajām asociācijām un to biedriem standartu izstrādes procesā, vienoties par kopīgu stratēģiju un prioritātēm standartizācijā, kopīgi strādāt pie Nacionālās standartizācijas institūcijas organizatoriskā modeļa – biedrības izveides, veicināt izpratni par standartizācijas jautājumiem un ieguvumiem, veicināt standartu plašāku izmantošanu valsts politiku atbalstam.

Memorandu no valsts puses parakstīja Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, savukārt no privātā sektora puses to parakstīja vairākas nevalstiskās organizācijas, tai skaitā, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK), kā arī citas organizācijas. Memorandam aicināta pievienoties ikviena ieinteresētā organizācija vai institūcija.

“Mūsu valsts ekonomikas attīstībai ļoti svarīga ir mūsu ražoto preču un sniegto pakalpojumu kvalitāte, to konkurētspēja un eksportspēja ārpus Latvijas robežām. Tādēļ ir nepieciešams strādāt pie jauniem, inovatīviem, gudriem produktiem un labākiem, efektīvākiem risinājumiem. Un šeit lielu lomu spēlē standarti. Standarti veicina drošību, uzticamību un savietojamību, un ražošana saskaņā ar standartu prasībām nodrošina kvalitāti un, tādejādi, atver durvis ne tikai pašmāju, bet arī citu valstu tirgiem,” atklājot Pasaules standartu dienai veltīto konferenci “Standartizācijas attīstība Latvijā: izaicinājumi un iespējas” uzsvēra Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

LDDK prezidents Vitālijs Gavrilovs konferencē uzsvēra, ka “memorands ļaus uzņēmēju organizācijām iesaistīties un uzņemties atbildību par nacionālās standartizācijas sistēmas turpmāko attīstību, jo pašiem standarta izstrādātājiem jābūt procesa īpašniekiem un jārada tādi standarti, kuri ir reāli nepieciešami. Lai uzlabotu Latvijas konkurētspēju esam gatavi iesaistīties standartizācijas sistēmas uzlabošanā”.

Savukārt LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš uzrunājot konferences dalībniekus norādīja: “Pareizi pielietota un izveidota standartizācijas sistēma palīdz radīt kvalitatīvus, uzticamus produktus un pakalpojumus, kā arī sekmē labāku, “gudrāku” eksportu. Vienlaikus standarti ir labs rīks gan reģiona konkurētspējas nodrošināšanai, gan arī sava iekšējā tirgus pasargāšanai. Uzņēmēju ciešāka iesaistīšana standartizācijas sistēmas uzlabošanā kalpos mūsu eksportspējas veicināšanai un sekmēs kopējo konkurētspēju”.

“Varu tikai izteikt gandarījumu par standartizācijas jautājuma aktualizēšanu, kas IKT jomā ir ļoti nozīmīgs aspekts. Tā pilnveidošana veicinās Latvijas tautsaimniecības konkurētspēju un ekonomisko izaugsmi, tostarp uzņēmumiem būs piekļuve globāliem tirgiem, kas sekmēs preču un pakalpojumu eksportu. Tajā pašā laikā nepieciešams ne tikai sekot līdzi Eiropas un pasaules tendencēm, bet arī izstrādāt un virzīt savas iniciatīvas, tāpēc ceru, ka parakstītais memorands palīdzēs visas standartizācijas sistēmas uzlabošanā Latvijā,” pauž Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa.

Konferences otrajā daļā, diskusijas “Standartizācija: uzņēmēju prioritātes, intereses un vajadzības” laikā norisinājās detalizētākas sarunas un viedokļu apmaiņa par biedrības izveidi, standartu izstrādi, to pieejamību un tulkošanu. Diskusijā piedalījās valsts, kā arī nevalstisko organizāciju un uzņēmumu pārstāvji.

Saprašanās memorands „Par Latvijas nacionālās standartizācijas sistēmas attīstību tautsaimniecības konkurētspējas un inovāciju veicināšanai”