Iznācis "ISOfocus" jaunais numurs

13.03.17

ISO Focus #121

Ja jums šķiet, ka vārdiem "vecs", "seniors" un "novecojis" ir negatīvs raksturs, padomājiet vēlreiz! Atsaucoties uz Pasaules ekonomikas foruma ziņojumu "Kā ilgmūžība 21. gadsimtā var radīt jaunus tirgus un veicināt ekonomisko izaugsmi", uzņēmēji visā pasaulē ir sākuši izmantot ‘novecojošo tirgu’ (aging market) kā platformu stratēģisko plānu izveidei. Pretēji negatīvajiem priekšstatiem, gados vecākie pieaugušie veido jaunu tirgus nišu un veicina izaugsmi un inovāciju attīstību.

Žurnāla “ISOfocus” marta/aprīļa numurs piedāvā uzzināt, kā indivīdi, uzņēmumi un sabiedrības grupas var izmantot strauji novecojošās sabiedrības priekšrocības. Žurnālā publicētas intervijas ar ekspertiem – uzņēmējiem un standartizācijas profesionāļiem no visas pasaules, kas specializējas, sākot no robotiem un kopienas infrastruktūrām līdz estētiskās ķirurģijas pakalpojumiem.

Sorbonnas Universitātes (Parīze) profesors un Francijas nacionālās standartizācijas institūcijas (AFNOR) fokusa grupas “Sudraba ekonomika” (Silver Economy) vadītājs Gérard-François Dumont norāda uz būtiskām izmaiņām iedzīvotāju vecuma struktūrā un apgalvo, ka tās radīs tādas pārmaiņas ekonomikā, par kādām līdz šim neviens pat nevarēja iedomāties. Viens no ietekmes faktoriem ir "sudraba ekonomikas" potenciāls – preces un pakalpojumi cilvēkiem virs 65 gadu vecuma.

Lejupielādējiet "ISOfocus" elektronisko versiju (angļu valodā) šeit.

ISO svin 70 gadu jubileju

23.02.17

ISO stāsts sākās 1946. gadā, kad 25 valstu delegāti sapulcējās Londonā, lai apspriestu standartizācijas nākotni. Gadu vēlāk, 1947. gada 23. februārī ISO oficiāli sāka savu darbību. Šajā pēckara laikā organizācijas dibinātāji uzskatīja, ka starptautiskajiem standartiem ir jākļūst par pamatu pasaules atjaunošanai.

Organizācijas dibināšanas mērķis bija atvieglot dalībvalstu nacionālo standartizācijas institūciju sadarbību un koordināciju, kā arī to izstrādāto standartu unificēšanu. Dibinātāji nolēma, ka organizācija būs atvērta ikvienai valstij, kas vēlas sadarboties – ar vienādām tiesībām un vienlīdzīgiem pienākumiem. Šie pamatprincipi ir spēkā joprojām.

ISO šodien apvieno 163 dalībvalstis. ISO Starptautiskie standarti aptver gandrīz visus tehnoloģiju un biznesa aspektus, nodrošinot pozitīvas pārmaiņas pasaulē, kas nemitīgi attīstās.

Pēc organizācijas nodibināšanas tika izveidotas 67 ekspertu grupas (tehniskās komitejas) dažādās tehniskajās jomās, piemēram, skrūvju vītnes, jūras tehnoloģijas, pārtika, tekstils, krāsas, laboratorijas aprīkojums u.c., saņemot mandātu izstrādāt starptautiskos standartus. Tā rezultātā 1951. gadā tapa pirmais ISO standarts (tolaik dēvēts “rekomendācijas”) ISO/R 1:1951 Standard reference temperature for industrial length measurements. Kopš tā laika ISO portfelis ir paplašinājies līdz pat vairāk nekā 22 000 standartu, sniedzot atbalstu visām nozīmīgākajām tehnoloģiju, vides un sociālajām pārmaiņām, kas notikušas pasaulē.

"Šo 70 gadu laikā ISO ir radījusi standartus, kas ietekmējuši mūsu vēsturi un veicinājuši pasaules lielākās inovācijas. No aviācijas vai autorūpniecības materiālu, iekārtu un komponentu standartizācijas līdz vides piesārņojuma mērījumu standartizēšanai, no pārtikas drošības pārvaldības sistēmu izveides līdz cilvēka un robotu mijiedarbības vadlīniju izstrādei, starptautiskā standartizācija vienmēr ir attīstījusies, pamatojoties uz nozares un sabiedrības vajadzībām, "saka ISO prezidents Dr. Zhang Xiaogang.

Vairāk par ISO vēsturi un attīstību lasiet ISO mājaslapā