BIM pētījumi

BIM pētījumi

"Būvniecības klasifikācija sistēma" (2022)

Būvniecības klasifikācija sistēma ir būtiska, lai panāktu efektīvu informācijas pārvaldību, un tā ir noteikta kā viena no komponentēm, kas nepieciešama 2. līmeņa BIM ieviešanai. Klasifikācijas nozīme pieaug, jo būvprojekti kļūst aizvien sarežģītāki, tādējādi radot arvien vairāk datu, kas pēc tam izmantojami procesu automatizācijā un informētu un pārdomātu lēmumu pieņemšanā visā būves dzīves cikla laikā, tostarp būvju apsaimniekošanā un uzturēšanā. Pieaugošās sadarbības apstākļos būvniecības procesa dalībniekiem vairs nepietiek tikai zināt, kādi ir informācijas klasifikācijas elementi vai kāda informācijas klasifikācijas sistēma tiek izmantota. Procesa dalībniekiem ir jābūt spējīgiem sazināties vienotā valodā ar citiem sadarbības partneriem, lai operatīvi pārliecinātos par izvēlēto risinājumu atbilstību, to piemērotību visām iesaistītajām pusēm, kā arī būvaktīvam kopumā, nevis tikai būvprojektam vai noteiktam būvniecības posmam.

Līdz ar to vienotā būvniecības klasifikācija un tās pielāgošana BIM lietošanas vajadzībām ir nozīmīgs digitālās būvniecības ieviešanas posms Latvijā. Vienotas sistēmas un procesa izmantošanai būtu nepieciešams visus būvmateriālus, procesus un būves klasificēt saskaņā ar vienotu struktūru. Lai to panāktu, jāievieš vienota valoda ēkas informācijas klasifikācijai, lai iesaistītās puses varētu apmainīties ar precīziem datiem. Vienota informācijas klasifikācija nodrošinātu, ka visi ēkas dzīves cikla posmi, sākot ar komponenšu un klašu kodu saskaņošanas, līdz datu apmaiņas un pārsūtīšanas laika komponentiem un klašu kodiem paliek nemainīgi, konsekventi interpretācijās un netiek dublēti.

Klasifikācijas sistēmas izstrādē tika ņemti vērā arī 2021. gada pētījuma "Būvniecības klasifikācijas sistēmas izvērtēšana BIM projektos" rezultāti un rekomendācijas.

 

"Vienotā datu vide (VDV) un prasības tās nodrošinājumam publiskajos būvniecības iepirkumos, kas īstenojami BIM vidē" (2021)

Pētījuma mērķis ir izvērtēt iespējas un ekonomisko pamatojumu nepieciešamībai nodrošināt publiskos pasūtītājus ar vienotas datu vides (VDV) risinājumu būvniecības projektiem un apzināt alternatīvas.

Pētījums veikts laika periodā no 2021. gada septembra līdz decembrim. Izpētes ietvaros tika analizēti 12 būvniecības projekti, kuru realizācijā tika pielietota VDV. Projekti tika analizēti, izmantojot vairāk nekā 200 VDV kritērijus, kuri tika identificēti Pētījuma teorētiskās izpētes laikā un intervijās ar projektu pārstāvjiem. Projektu dati tika analizēti, izmantojot salīdzinošās un kontentanalīzes metodes, lai detalizēti izprastu esošo Latvijas būvniecības nozares praksi izmantojot VDV, tās pašreizējās funkcionālās iespējas un nozares VDV vajadzību gradācijas.

Balstoties uz veikto teorētisko un empīrisko izpēti, secināts, ka nozarē nepieciešams veidot vienotu izpratni par to, kas ir VDV, un kas ietver nacionālo VDV standartu un informatīvo materiālu izstrādi vai adaptēšanu, nosakot VDV funkcijas, pielietojamību (projektēšana, būvniecība, apsaimniekošana), iesaistītās puses un citus aspektus. Pētījuma ietvaros definēta minimāli optimālā funkcionalitāte nacionāli izmantojamai VDV sistēmai. Pasūtītāja VDV sistēmas nodrošināšanai rekomendēts paredzēt pilna apjoma VDV funkcionalitātes iespējas. Lai gan pašlaik nozare lielākoties izmanto daļējas funkcionalitātes, jau pašlaik dažos projektos VDV sistēma nav praktiski funkcionējoša bez pilna apjoma VDV funkcionalitātes.

Pētījuma ietvaros tika izstrādātas trīs kategoriju funkciju specifikācijas ar vēlamajām rekomendācijām VDV funkcionalitātei:

  1. Minimālās prasības (A)
  2. Optimālās prasības (B)
  3. Izvērstās prasības (C)

Katras sadaļas detalizēts funkciju saraksts ir identificēts pētījumā, un balstoties uz šo funkcionalitātes prasību sadalījumu tika finansiāli izvērtētas trīs izstrādes alternatīvas VDV izmantošanai publiskos pasūtījumos:

  1. VDV integrācija Būvniecības informācijas sistēmā
  2. Jaunas VDV platformas izstrāde
  3. VDV risinājumu izstrāde un uzturēšana kā ārpakalpojums

Rekomendēts veikt padziļinātu sociālekonomisko un juridisko risku novērtējumu visām trīs integrācijas iespējām. Bez tehnoloģiskā, laika un izmaksu novērtējuma, kas veikts pētījuma ietvaros, svarīgi novērtēt saistītos riskus katram no integrācijas scenārijiem.

Vienotas VDV ieviešanas publiskajos iepirkumos ieguvumi būtu samazināts laika patēriņš informācijas saskaņošanai, pārbaudei un komunikācijai, kā arī datu uzticamības un drošības palielināšanās. Ilgtermiņā VDV izmantošana ļaus efektīvāk un pilnvērtīgāk sadarboties dažādiem nozares dalībniekiem visa būvaktīva dzīves ciklā, kas arī veicinās aprites ekonomikas principu ieviešanu.

"Būvniecības klasifikācijas sistēmas izvērtēšana BIM projektos" (2021)

Pētījuma mērķis ir veikt esošās būvniecības klasifikācijas sistēmas pielietošanas prakses Latvijā vispusīgu analīzi, identificēt tās piemērošanas galvenos trūkumus vai problemātiskos aspektus BIM nozīmes pieauguma kontekstā, kā arī sniegt priekšlikumus būvniecības klasifikācijas sistēmas pilnveidošanai Latvijā, tajos ietverot piedāvāto risinājumu ietekmes novērtējumu uz pastāvošo praksi un normatīvo regulējumu, kā arī ievērojot citu valstu pieredzi.

Pētījums tika veikts laika posmā no 2021. gada augusta līdz novembrim. Pētījumā ietvaros tika detalizēti izvērtētas 20 dažādas Latvijas un ārvalstu būvniecības klasifikācijas sistēmas. Salīdzinot dažādas klasifikācijas sistēmas, tika secināts, ka primāri uzmanība jāpievērš to ieviešanas izmaksām uzņēmumā, kā arī praktiskumam, saprotamībai un vienkāršumam lietošanā.

Balstoties uz veikto teorētisko izpēti, ekspertu novērtējumu apkopošanu, empīriskā BIM modeļa aprobāciju un citiem pasākumiem, kuri tika veikti atbilstoši pētījuma metodoloģijai, Latvijai tiek rekomendēts izstrādāt vienotu nacionālo klasifikācijas sistēmu, par pamatu izmantojot standartu LVS EN ISO 12006-2, Latvijas būvnormatīvu LBN 501-17, Ministru Kabineta noteikumus Nr. 326 un Lielbritānijas būvniecības klasifikācijas sistēmu Uniclass 2015.

Vienotas nacionālās būvniecības klasifikācijas sistēmas BIM projektos ieviešanas ieguvumi būtu godprātīgāka konkurence iepirkumu konkursos (caurspīdīgāki procesi), atvieglots darbs ar projektiem un augstāka nozares efektivitāte.

"BIM labā prakse" (2020)

Pētījums "Ieguvumu novērtējums no BIM izmantošanas būvniecības projektos un būvju ekspluatācijā un labās prakses piemēru apkopošana BIM izmantošanā" ir kvantitatīvas un kvalitatīvas informācijas apkopojums par būvniecības informācijas modelēšanas (BIM) sniegtajiem ieguvumiem būvniecības projektos un būvju ekspluatācijā, kas pilnībā vai daļēji īstenoti BIM vidē, kā arī labās prakses piemēru apkopošana BIM izmantošanā Latvijā.

Pētījuma virsmērķis ir veicināt būvniecības procesos iesaistīto industrijas un pārvaldes dalībnieku izpratni par BIM ieguvumiem, tādējādi sekmējot BIM ieviešanu Latvijā tā visplašākajā lietojumā, sākot no pasūtītāja prasību izstrādēm līdz ēku apsaimniekošanai un likvidācijai, veicinot ekonomiskākus, produktīvākus un pārredzamākus būvniecības procesus.

Pētījuma izstrādes laikā tika identificēti 10 BIM izmantošanas labās prakses būvprojekti, kuriem sadarbībā ar uzņēmumu pārstāvjiem tika veikts padziļināts BIM ieguvumu novērtējums.

“Lielā BIM skaitīšana” (2019)

Līdz šim Latvijā veiktās aptaujas "Lielā BIM skaitīšana" rezultāti norāda uz to, ka lielākā daļa respondentu (83%) uzskata, ka jaunāko tehnoloģiju un digitalizācijas sniegtās iespējas netiek pilnvērtīgi novērtētas un izmantotas. Galvenais iemesls šim apstāklim ir atbilstošu zināšanu trūkums, kā arī nepietiekama apzināšanās par ieguvumiem, kurus sniedz BIM tehnoloģija, to piemērojot praksē. Būtiska aptaujas respondentu daļa (84%) ir piesardzīga, runājot par dalību būvniecības projekta īstenošanā, kurā kā prasība noteikta BIM tehnoloģijas izmantošana. Tikai aptuvenu ceturtdaļa (24%) no respondentiem pauž gatavību dalībai šādos projektus, vienlaikus trešdaļai (32%) norādot uz papildu resursu ieguldījumiem BIM ieviešanā, kas ir būtisks faktors lēmumu pieņemšanā par tehnoloģijas pārņemšanu iekšējos darba procesos.

Plaša mēroga BIM iedzīvināšana Latvijas tirgū noteikti saistās ar papildu projektēšanas izmaksām, kuras jāsedz būvniecības pasūtītājām. Savukārt, projektētājiem jāinvestē programmatūrā, apmācībā un jāvelta papildu laiks modeļu izstrādei. Detalizācijas līmenis arī lielā mērā nosaka projektēšanas papildu izmaksas.

Pētījuma mērķis ir būvju informācijas modelēšanas (BIM) ieviešanai nepieciešamo ieguldījumu apzināšana Latvijā un vienā no Eiropas Savienības valstīm, kurā BIM piemēro valsts pārvaldes iestāžu būvniecības iepirkumos. Pētījuma rezultātiem būtu jāveicina projektēšanas un būvniecības uzņēmumu, būvniecības pasūtītāju un citu ieinteresēto pušu izpratne par BIM ieviešanas izmaksām un praktisko pieredzi BIM ieviešanā.

Pētījuma uzdevumi:

  • noteikt galvenos BIM izmantotājus Latvijā būvniecības pasūtītāju, projektēšanas un būvniecības uzņēmumu vidū, kā arī izpētīt praktisko pieredzi piedāvātās BIM funkcionalitātes izmantošanā uzņēmumos, kas spēj īstenot BIM projektus saskaņā ar standartiem ISO 19650 1. un 2. daļu (BIM 2. līmenis);
  • noteikt nepieciešamos ieguldījumus programmatūras nodrošināšanā un IT infrastruktūras izveidē, cilvēkresursu piesaistē un iekšējo procesu izstrādē BIM 2. līmeņa ieviešanai būvniecības pasūtītāju, projektēšanas un būvniecības uzņēmumos;
  • identificēt vienas citas Eiropas Savienības valsts uzņēmumu pieredzi saistībā ar ieguvumiem no BIM ieviešanas būvniecības pasūtītāju, projektēšanas un būvniecības uzņēmumos;
  • sniegt priekšlikumus būvniecības pasūtītāju, projektēšanas un būvniecības uzņēmumiem BIM 2.līmeņa ieviešanai attiecībā uz IT infrastruktūras un programmatūras nodrošināšanu, cilvēkresursu nodrošināšanu un uzņēmumu iekšējo procesu izstrādi vai pilnveidošanu, balstoties uz pamatotu Latvijas un ārvalsts datu analīzi un pieredzes izpēti.

Balstoties uz pētījumā iegūtajiem datiem, viedokļiem, analīzes rezultātiem un interpretācijām, sniegti secinājumi un priekšlikumi būvniecībā iesaistītajām organizācijām par BIM ieviešanu.