Standartiem ir būtiska nozīme, lai nodrošinātu efektīvāku enerģijas un dabas resursu izmantošanu, kā arī novērstu nelabvēlīgu ietekmi uz vidi. Daudzu CEN un CENELEC izstrādāto Eiropas standartu mērķis ir atbalstīt ES direktīvu un politiku ieviešanu, piemēram, to, kas attiecas uz būvizstrādājumiem, dzeramo ūdeni, ekodizainu, energoefektivitāti un citām jomām.

Videi draudzīgu standartu pielietošana uzņēmumiem un organizācijas rada ieguvumus, jo paaugstinās sabiedrības uzticība un klientu apmierinātība. Izmantojot mazāk enerģijas un resursu, rodas arī mazāk atkritumu un samazinās izmaksas.

Standartizācija aptver daudzas ar vidi saistītas jomas, nozīmīgākās no tām:
- izejmateriālu un resursu izmantošana;
- atkritumu savākšana un pārstrāde;
- energoresursu un oglekļa emisiju pārvaldība;
- ūdens un gaisa kvalitāte.

Pēdējos gados aktuālākās politikas iniciatīvas un rīcības modeļi cīņai ar klimata pārmaiņām, piesārņojumu un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu ir Eiropas zaļais kurss (European green deal) un aprites ekonomikas rīcības plāns (Circular economy), kas ietver virkni vērienīgu mērķu, lai pārietu uz pilnīgi 'zaļu' ekonomiku un līdz 2050. gadam sasniegtu pilnīgu klimatneitralitāti.

Standarti palīdz īstenot ilgtspējīgu resursu un enerģijas izmantošanu, vienlaikus aizsargājot patērētājus, darbiniekus un vidi. Ir skaidrs, ka galvenā loma zaļā kursa īstenošanā būs tieši Eiropas standartiem.

Brošūra par standartizāciju un standartiem vides jomā (latviešu valodā)

Projekta "Uzlabota standartizācijas institūciju un vides organizāciju līdzdalība ar vides aspektiem saistītos standartizācijas procesos" (ENgage / SABE) ietvaros 2022. gada 26. oktobrī Ogres Centrālajā bibliotēkā notika seminārs "Vides ilgtspēja būvniecībā". Tā mērķis bija veicināt izpratni par vides jautājumu aktualitāti standartizācijā un rosināt vides, ekoloģijas un nozaru ekspertus iesaistīties standartizācijas procesos.

Seminārā tematiku veidoja gan informatīvas, gan arī praktiskas prezentācijas:
- standartu atbalsts vides politikai un pārejai uz zaļu un aprites ekonomiku;
- vides ilgtspējas izaicinājumi būvniecībā;
- ilgtspējība ēkās un inženierbūvēs - demontāžas un pielāgojamības dizains;
- aprites ekonomikas principi pašvaldības būvniecības projektos Rīgā un Eiropā;
- zaļais iepirkums u.c.

Semināra video