06.04.2016
Ēriks Punga / Galvenais inženieris
Eva Reine / Kvalitātes vadības sistēmu speciāliste
UPB holdings, viens no vadošajiem industriālajiem koncerniem Latvijā, jau 25 gadus veiksmīgi darbojas gan Latvijas, gan ārvalstu tirgos. UPB pamata darbības nozares ir būvkonstrukciju projektēšana, ražošana, būvuzņēmējdarbība, montāža, tirdzniecība un serviss. Holdingā ietilpst vairāk nekā 40 uzņēmumi un ražotnes, kas apvienotas patstāvīgi strādājošās uzņēmumu grupās, no kurām lielākās ir MB Betons grupa, RK Metāls grupa, AILE grupa, UPB Energy grupa un UPB Nams grupa. Uzņēmumi un to ražotņu tīkls pārklāj visu Latvijas teritoriju. Koncernā ietilpst UPB uzņēmumi Latvijā, Zviedrijā, Lielbritānijā, Norvēģijā, Dānijā, Islandē, Vācijā, Šveicē un Baltkrievijā. Sinerģija starp holdinga uzņēmumiem, inovatīva pieeja un kvalitāte ir holdinga ilggadējās stabilās izaugsmes pamatā. UPB šobrīd strādā vairāk nekā 1300 darbinieku.
Gan UPB holdings, gan lielākie ražošanas meitas uzņēmumi sertificēti gan pēc tādiem starptautiskajiem standartiem kā ISO 9001 (Kvalitātes pārvaldības sistēmas), ISO 14001 (Vides vadības sistēmas) un OHSAS 18001 (Arodveselības un darba drošuma pārvaldības sistēmas), gan vairākiem specifiskiem uz produktu un ražošanas procesu orientētiem standartiem (piemēram, EN 1090- 1: 2009+ A1: 2011 u.c.).
Uzņēmumā standartu noteiktās prasības integrētas katrā procesu vadības posmā – sākot no projektu pārdošanas, plānošanas, projektēšanas un ražošanas līdz montāžai un garantijas perioda vadībai. Klienti un sadarbības partneri novērtē ieviestos standartus un sertifikāciju, it īpaši ārvalstu partneri eksporta tirgū.
Standarti biznesā ir instrumenti. Tie nozīmē drošību, pārliecību, tas ir pamats diskusijām, dokuments, uz kuru var atsaukties gan klients, gan piegādātājs. Tie nodrošina vienotas prasības visām procesā iesaistītajām pusēm. Jo vairāk standartā ir specifiskas prasības un detalizētas informācijas, jo projektētājam un ražotājam vieglāk darboties un mazāk jāplāno pašam.
UPB holdinga pārstāvētās produktu grupas, kurās standarti ir ļoti būtiski, ir alumīnija, dzelzsbetona, metāla un stikla konstrukcijas, kā arī koģenerācijas stacijas. Novērtējam iespēju izmantot LVS piedāvāto standartu lasītavu, kurā pieejama dokumentācija un atsauces uz citiem standartiem.
UPB holdingā darbs ar Eirokodeksiem ir ikdiena. Ir nepieciešami salīdzinoši nelieli pielāgojumi, lai uzsāktu darbu citu valstu tirgos, jo standarta bāze visiem ir vienāda, vienīgi ir jāņem vērā nacionālo pielikumu atšķirības.
Zviedrijas tirgū darbu uzsākām 2005. gadā. Tajā laikā Eirokodeksi bija izstrādāti, bet nebija ieviesti ne Latvijā, ne arī Zviedrijā. Rēķinājām konstrukcijas pēc zviedru normatīviem. Tas nozīmēja, ka mums bija jāmācās to darīt no jauna – strādāt saskaņā ar viņu būvniecības tradīcijām un nosacījumiem. Vēlāk tika ieviesti Eirokodeksi, kas ļāva mums ar ārvalstu uzņēmējiem ‘runāt vienā valodā’. Ekonomikas lejupslīdes laikā Eirokodeksu projektēšanas pieredze sniedza priekšrocības un iespējas strādāt ārvalstu tirgos.
Zviedrijā Eirokodeksu ieviešanas laikā bija pieejams standarta nacionālais pielikums (Latvijā tas vēl nebija izveidots). Līdz ar to mums bija viegli pielāgoties, jo standarta bāze ir vienāda visās valstīs. Abas puses mācījās darot – gan zviedri, gan mēs. Pateicoties tam, sarunas un diskusijas par niansēm bija abpusēji konstruktīvas. Dažās lietās mēs bijām soli priekšā.
Svarīgi ir ievērot to, ka Eirokodeksā, zviedru nacionālajā pielikumā vārds “should” patiesībā ir jāsaprot kā “must”, jo Eirokodeksā ietvertās prasības ir obligātas.