Valmieras stikla šķiedra - Standartu labā prakse

Valmieras stikla šķiedra

09.05.2014

Vija Liepiņa / Kvalitātes daļas vadītāja
Laila Pētersone / Attīstības daļas vadītāja
Pārsla Dance / Vides aizsardzības speciāliste

Par uzņēmumu

AS "Valmieras stikla šķiedra" ir viens no vadošajiem stikla šķiedras ražotājiem Eiropā. Galvenie darbības virzieni ir stikla šķiedras pētniecība, izstrāde, ražošana un pārdošana. Uzņēmums specializējas 2 dažādu stikla šķiedras veidu un to izstrādājumu ražošanā, kas tiek izmantoti tālākai pārstrādei un dažādos materiālos.
AS "Valmieras stikla šķiedra" eksporta apjoms veido 96%, produkciju eksportējot uz 37 pasaules valstīm: Eiropa (71%), Ziemeļamerika (14%), NVS (7%), citas valstis (8%).
Uzņēmumā strādā vairāk nekā 900 kvalificēti darbinieki.

Standartu prakse uzņēmumā

Stikla šķiedrai nav daudz standartu, jo tie ir nevis būvmateriāli, bet gan to sastāvdaļas. Vienīgais gatavais produkts ir stikla šķiedras siets, kuram ir Latvijas standarts. Mēs savulaik piedalījāmies šī standarta izstrādāšanā, daudz ko aizgūstot no Eiropas tehnisko apstiprinājumu vadlīnijām ETAG 004.

Latvijas standarts tika radīts ar mērķi aizsargāt tirgu no sliktas kvalitātes produktu ienākšanas Latvijā. Viena no prasībām bija, ka celtniecības sietam ir jābūt pārbaudītam uz vietas ražotnē, lai saņemtu sertifikātu. Mēs iestrādājām standartā arī augstas prasības, ko paši varējām izpildīt, piemēram, stiprībai, bet ārvalstu konkurentiem radītu grūtības.

Šī tirgus aizsardzība gan praktiski nedarbojās; Ķīnas ražojumi vienalga tika tirgoti Latvijā, lai arī tika ieviesta antidempinga nodeva Ķīnas stikla šķiedras precēm visā Eiropā (Eiropas Padomes regula).

Produktu testēšanā pārsvarā izmantojam starptautiskos ISO standartus. Neskatoties uz to, daudzu valstu pārstāvji veic mūsu produkcijas pārbaudes savās laboratorijās.

Nav harmonizēto standartu

Katra valsts uzstāj uz savām prasībām, cenšoties pasargāt savu tirgu, jo pagaidām nav izstrādātas harmonizētās prasības. Katra valsts arī prasa, lai produkcija tiktu sertificēties uz vietas.

Ja būtu vienots Eiropas standarts, tad darbotos savstarpējā atzīšana un nebūtu atsevišķo valstu prasību. Līdz ar to šobrīd par pamatu tiek ņemtas Eiropas tehnisko apstiprinājumu vadlīnijas ETAG 004.

Ekoloģija kā pievienotā vērtība

Mūsu uzņēmums darbojas saskaņā ar vairākiem vides pārvaldības standartiem. Pārbaužu veikšanai gan izmantojam ārpakalpojumu, jo mums pašiem nav akreditētas laboratorijas.

Ja standartus ievieš formāli nevis pēc būtības, tad ar laiku tie uzņēmumam kļūst par nastu. Mēs esam novērojuši, ka ir uzņēmēji, kas ir ieviesuši vides standartus, bet pēc kāda laika no tiem atsakās – ar domu: kāpēc man to vajag, ja mums to neviens neprasa. Tomēr mūsu pieredze rāda, ka klienti novērtē to, ka mūsu produkcija ir ‘zaļāka’ un ‘ekoloģiskāka’, jo mēs darbojamies saskaņā ar vides standartiem. Šo atbilstību mēs norādām piegādātāju deklarācijās. Turklāt tendence ir tāda, ka prasības attiecībā uz dažādiem vides aspektiem pieaug, un parādās prasības pēc arvien sarežģītākiem vides kvalitātes aprēķiniem.

Katru gadu mūsu klienti veic arī piegādātāju aptaujas, kurās standartu ievērošana ir viens no sadarbības kritērijiem.